پروتکل MTProto در تلگرام چیست و چگونه کار می‌کند؟

پروتکل MTProto در تلگرام چیست و چگونه کار می‌کند؟Reviewed by BestTarh on Jun 5Rating: 5.0پروتکل MTProto در تلگرام چیست و چگونه کار می‌کند؟پروتکل MTProto توسط آقای نیکولای دورف (سازنده تلگرام) جهت ایجاد یک ارتباط امن و بسیار سریع در تلگرام معرفی شده. تمام پیام‌های متنی و صوتی، Emojiها، استیکرها، فیلم‌ها و عکس‌ها بر اساس این پروتکل به صورت End to End رمزنگاری می‌شوند.

پروتکل MTProto در تلگرام چیست و چگونه کار می‌کند؟

پروتکل MTProto چیست

پروتکل MTProto توسط آقای نیکولای دورف (سازنده تلگرام) جهت ایجاد یک ارتباط امن و بسیار سریع در تلگرام معرفی شده. تمام پیام‌های متنی و صوتی، Emojiها، استیکرها، فیلم‌ها و عکس‌ها بر اساس این پروتکل به صورت End to End رمزنگاری می‌شوند.

این موضوع باعث می‌شه وقتی شما یک پیام را می‌فرستید، در راه، مسئول شبکه، مخابرات، ISPها نتوانند مطالب رد و بدل شده بین شما و دیگران را مشاهده کنند.

از طرف دیگر اخیرا تلگرام یک پروکسی بر مبنای پروتکل MTProto با نام MTProto Proxy نیز معرفی نموده که توسط آن علاوه بر رمزنگاری تمام پیام‌ها، ارتباط شما با سرور تلگرام از طریق یک سرور دیگر برقرار می‌شود.
نحوه ساخت سرور پروکسی MTProto

در صورتی که قصد یادگیری نحوه ساخت یک سرور پروکسی بر پایه MTProto برای تلگرام را دارید پیشنهاد می‌کنم به مطالبی که لینک آنهارا قرار میدهم رجوع کنید.

  • در صورت نیاز مطالعه نمایید : مراحل گام به گام ساخت پراکسی MTProto برروی سرور ویندوز
  • در صورت نیاز مطالعه نمایید : مراحل گام به گام ساخت پراکسی MTProto برروی سرور لینوکس

نحوه استفاده از پروکسی‌های MTProto

جهت اتصال به سرورهای پروکسی ام‌تی‌پروتو کافیست داخل برنامه تلگرام برای کلمه MTProto یا MTProto Proxy جستجو کنید و کانال‌های زیادی وجود دارند که در آنها می‌توانید لینک‌های پروکسی‌ها را پیدا کنید. با کلیک کردن بر روی هر کدام از این لینک‌ها داخل برنامه تلگرام و زدن دکمه Connect Proxy می‌توانید به سادگی از آن پراکسی استفاده کنید.

برای خرید نیز میتوانید در تلگرام با بنده در ارتباط باشید : محمـــدی
جزئیات پروتکل MTProto

لازم به ذکره که این پروتوکل بر پایه «تبادل کلید دیفی-هلمن» توسط یک تیم متخصص که اکثر آنها دکترای ریاضی دارند طراحی شده و در آن از الگوریتم‌های AES (رمزنگاری‌های متقارن) و RSA (رمزنگاری نامتقارن) استفاده شده.

نمودار بخش رمزنگاری MTProto در تلگرام

این پروتکل در وبسایت تلگرام به صورت کامل تشریح شده و به صورت خلاصه به سه بخش مجزا تقسیم‌بندی می‌شود:

زبان درخواست API که به وسیله آن درخواست‌ها و پاسخ‌های سرور به پیام‌های Binary تبدیل می‌شوند.
لایه Cryptographic که در آن تمام پیام‌ها و داده‌ها قبل از انتقال رمزنگاری می‌شوند.
ماژول حمل و نقل (Transport) که در آن داده‌های رمزنگاری شده توسط یکی از پروتکل‌های شبکه udp، tcp، http و یا https منتقل می‌شوند.

محتوای نمایشی واقع در پایین نوشته صفحات داخلی

نظرات و دیدگاه ها

کارکنان بست طرح

  • مدیریت سرورها و پشتیبان فنی : مهرداد محمدی

error: Content is protected !!